На 1 ноември 2016 г. Парламентът прие изменения и допълнения на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, отразяващи въведената със Закона за нормативните актове задължителна оценка на въздействието на законодателството.
От 4 ноември 2016 г., когато и Законът за нормативните актове и Правилникът влизат в сила, към законопроектите, внесени в НС от Министерски съвет, освен мотиви и предварителна оценка на въздействието, ще следва да се прилагат:
а) справка за съответствие с европейското право – при хармонизация;
б) справка за отразяване на получените становища по съответния законопроект;
в) справка за съответствието с Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи и с практиката на Европейския съд по правата на човека.
Когато законопроектите се внасят в НС от народни представители, предварителната оценка на въздействието ще сe извършва съгласно методология, приложена към правилника.
Законопроект, към който не са приложени мотиви, предварителна оценка на въздействието и/или необходимите справки, няма да се разпределя от председателя на Народното събрание за разглеждане от парламентарните комисии до отстраняване на нередовността.
За всеки законопроект ще се образува информационно досие, което отразява процеса на обсъждане на проекта в Народното събрание и ще се попълва служебно до приемането или отхвърлянето му.
Народните представители могат да правят писмени предложения за изменения и допълнения в приетия на първо гласуване законопроект или изработения общ законопроект в 7-дневен срок от приемането му, съответно от предоставянето му на народните представители, които се аргументират съгласно методологията за предварителна оценка, приложение към Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Извлечение от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание със съответните промени можете да намерите тук.